Даниловски: Ќе можеме да се гушнеме штом постигнеме високо ниво на колективен имунитет!

by Fokus 11:22
11:22

Епидемиологот Драган Даниловски во гостувањето во Студио 10 на ТВ 24 порача дека во моментот кога ќе се постигне високо ниво на колективен имунитет, ќе може животот да почне да се враќа во нормала.

„Ќе можеме да одиме во кафана, да се гушкаме, кога ќе имаме високо ниво на колективен имунитет од над 80 отсто. Вакцините не се семожни. Се додека не се стекне колективниот имунитет, и тие што се вакцинирани можат да се инфицираат и да го пренесуваат вирусот“, вели Даниловски.

- Advertisements -

Поврзани новости