Дали Мијалков ќе сведочи пред анкетната комисија за прислушувањето?

by Фокус 10:05
10:05

На денешната седница на Анкетната комисија за скандалот со прислушувањето повикан е да се сведочи довчерашниот шеф на тајната полиција, Сашо Мијалков.

Но, претседавачот на комисијата, Петре Шилегов од СДСМ, изјави дека не очекува Мијалков да се појави да сведочи пред членовите на комисијата.

- Advertisements -

Според него, тој ќе се обиде да избегне да се појави во парламентот, како што претходно тоа го сторија премиерот Никола Груевски и вицепремиерот Зоран Ставрески.

Груевски и Ставрески го одложија појавувањето со неодложно службени обврски и најавија дека ќе ја исполнат нивната обврска да сведочат во наредниот период.

Поврзани новости