Далај Лама ја прими првата доза од вакцината против Ковид-19

by Fokus 11:06
11:06

Тибетанскиот духовен лидер, Далај Лама, (85), денеска во болница во северниот индиски град Дармџала, ја прими првата доза од вакцината против коронавирус, јавија американските медиуми.

По приемот на вакцината Далај Лама ги повика сите луѓе да се охрабрат и да се пријават за имунизација.

- Advertisements -

Болницата каде што беше вакциниран Далај Лама денеска потврди дека се имунизирани уште десет лица кои живеат во неговата резиденција и сите ја примиле вакцината на Универзитетот во Оксфорд и британската „АстраЗенека“, произведена од Индискиот институт „Серум“, пренесоа американските медиуми.

Поврзани новости