Дачиќ: Со доаѓањето на Трамп, Србија има поголемо разбирање од САД во прашањето за Косово

by fokus 13:04
13:04

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ по разговорите што ги имаше со високи фунционери на САД оцени дека американската администрација во Вашингтон отворено го поддржува компромисното решение за проблемот со Косово, што Србија треба да го искористи.

– Со доаѓањето на новата американска администрација, Србија има поповолна атмосфера за изнесување на своите ставови, поголемо разбирање од САД, како и желба за ресетирање и ревитализирање на односите, што ќе помогне во стабилизација на состојбата во регионот, се наведува во соопштението на Министерството за надворешни работи.

- Advertisements -

Во соопштението исто така се наведува дека американската администрација сега е подготвена барем рамноправно да разговара за српските предлози за решавање на најголемите проблеми во регионот, а тоа е секако трајното решение на проблемот со Косово.

– Денес отворено се дава поддршка за компромисно решение, што за Србија е многу позитивно и поттикнувачко, како и можност да се дојде до решение кое би било во интерес на сите страни, наведе Дачиќ во соопштението.

Шефот на српската дипломатија престојуваше во посета на САД каде учествуваше на Министерската конференција за религијски слободи, како и на церемонијата на одбележување на стогодишницата од подигањето на српското знаме на Белата куќа.

Дачиќ за разговорите што ги имал со советникот на американскиот претседател за национална безбедност Џон Болтон и со помошникот на државниот секретар за Европа и Евроазија Вес Мичел, кажа дека биле „многу конструктивни и во многу позитивна атмосфера“, додавајќи дека Болтон му кажал дека администрацијата на Трамп смета дека досегашната политика на САД кон Балканот била „раководена преку автопилот, политика која била дефинирана пред 20 – 30 години“.

– Ќе продолжиме со контактите, повторувам со голема поддршка на САД за одвивање на дијалогот, тоа е голема промена, бидејќи кога зборувавме во американските институции, до пред две години можевме само да слушнеме дека тоа прашање е решено, изјави Дачиќ.

Тој, пренесувајќи му ги впечатоците од САД на претседателот Александар Вучиќ додаде дека состојбата е „значително поразлична во споредба со претходно“ и дека Србија треба да го искористи тој момент со американската администрација да најде решение за проблемите во регионот и „да ја реафирмира својата надворешно-политичка позицијата.

– Да ги решиме проблемите во регионот така да секој би добил, без да бараме кој што ќе загуби, што е голема промена, истакна Дачиќ.

Поврзани новости