Дачиќ: Еди Рама потврди дека „голема Албанија“ е платформа на сите Албанци

by fokus 12:12
12:12

Изјавата на албанскиот премиер, Еди Рама, за обединувањето на Албанија и на Косово е уште една потврда дека создавањето на „голема Албанија“ е заедничка платформа на сите Албанци, што претставува најголема закана за мирот и за стабилноста на Балканот и во Европа, оцени денеска потпретседателот на владата на Србија и министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ.

– Ја прашувам меѓународната заедница, што би било ако (Александар) Вучиќ речеше дека е можно обединување на Србија и на Република Српска ако не влеземе во ЕУ? Сигурен сум дека сите би се огласиле и би ја обвиниле Србија за загрозување на мирот. Затоа ги прашувам ЕУ, САД, Велика Британија и другите, до кога ќе молчат кога некој ја загрозува Србија? Или молчењето е знак на одобрување? – стои во писмената изјава на шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ.

- Advertisements -

Рама изјави дека ако преспективите за членство на Западен Балкан во ЕУ продолжат да бледеат, тој не би ја исклучил можноста за обединување на Албанија и на Косово.

Извор: Мета

Поврзани новости