Да нема отворање на Уставот, вели Николоски

by Fokus 18:04
18:04

По денешните разговори меѓу партиите во Клубот на пратениците по однос на преговарачката рамка со ЕУ и францускиот предлог, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски информира дека неговата партија има забелешки.

-Претставивме шест барања за промена на преговарачката рамка. Нашите позиции се многу јасни и точно интервенираме во точни членови и со точни називи. Да нема поделба на правата меѓувладина конференција, односно да нема отворање на Уставот. Ние сметаме дека уставни измени не се потребни за Македонија да почне преговори со ЕУ, изјави  Николоски.

Поврзани новости