Членот на израелскиот воен кабинет се закани со оставка ако Нетанјаху не го усвои неговиот нов воен план за Газа

by Fokus

Членот на израелскиот воен кабинет и министер за одбрана Бени Ганц денеска се закани дека ќе поднесе оставка од владата доколку таа не усвои нов воен план за операции во Појасот Газа во рок од три недели, до 8 јуни.

Неговата објава ја продлабочува поделеноста во израелското раководство, по повеќе од седум месеци војна.

Ганц рече дека ќе поднесе оставка доколку владата не го усвои воениот план од шест точки што тој го подготви до 8 јуни.

Планот вклучува враќање на заложниците, крај на владеењето на Хамас, демилитаризација на Појасот Газа и формирање меѓународна администрација за цивилни прашања, како и напори за нормализирање на односите со Саудиска Арабија.

Ганц, популарен политичар и долгогодишен политички ривал на Нетанјаху, се приклучи на неговата коалиција и воениот кабинет во раните денови од војната против Хамас.

Заминувањето на поранешниот началник на Генералштабот и министерот за одбрана ќе го остави Нетанјаху уште позависен од екстремно десничарските сојузници кои зазедоа цврст став за прекин на огнот и разговори без заложници и кои веруваат дека Израел треба да ја окупира Газа и да ги обнови еврејските населби таму.

Коментарите на Ганц дојдоа неколку дена откако израелскиот министер за одбрана Јоав Галан отворено рече дека постојано барал од владата да одлучи за повоената визија за Газа која ќе вклучува создавање на ново палестинско цивилно раководство.

Поврзани новости