Чавков останува во затворски притвор

by fokus 18:53
18:53

Апелацискиот суд ја отфрли жалбата и го потврди решението на Основниот суд Скопје 1, со кое Митко Чавков останува во притвор во истражниот затвор во Шуто Оризари.

Образложението на Апелацискиот суд било дека жалбата е некомплетна.

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција на 27 март поднесе обвинение против 30 лица за „крвавиот четврток“, од кои 28 се товарат за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста, а две лица се гонат за помагање при извршување на истото кривично дело.

Поврзани новости