Бугарскиот професор Иванов го поддржа Пендаровски во повикот Софија да се извини за депортацијата на Евреите

by Fokus

Се приклучувам на повикот на македонскиот претседател, напиша на својот фејсбук-профил Михаил Иванов, бугарски професор и поранешен советник на бугарскиот претседател Жељу Желев.

Тој на својот профил ја пренесе вчерашната изјава на македонскиот претседател Стево Пендаровски за време на одбележувањето на 80-годишнината од прогонот на македонските Евреи во Скопје: „Правда значи да се препознае и именува вистината и таа да биде почитувана од сите. За да има помирување, треба да има извинување за улогата на профашистичката влада во Софија во тоа време во депортацијата на македонските Евреи“.

Професорот Иванов на својот фејсбук-профил исто така напиша дека се согласува со изјавите на Горан Садикарио, директорот на Музејот на холокаустот во Скопје.

„Го слушам Горан Садикарио и ме боли. Затоа што тој е апсолутно во право. Зошто не слушам од демократските политички партии за срамната ситуација во која генералот Радев и неговата придружба ја ставија Бугарија“, вели Иванов.

Поврзани новости