Бугарски пратеник е позитивен на Ковид 19, можно е затворање на парламентот

by Фокус 23:47
23:47

Пратеник во бугарскиот парламент е позитивен на Ковид 19. Станува збор за пратеникот од редовите на партијата Движење за права и слободи Хасан Адемов. Поради него, сите пратеници ќе треба да бидат тестирани.

Како што изјави претседателката на парламентот Цвета Карајнчева, направена е организација и во текот на утрешниот ден сите пратеници ќе бидат подложни на тестирања во две здравствени установи во Софија.

- Advertisements -

Таа истакна дека откако ќе бидат познати резултатите од тестирањето, односно за максимум 48 часа, ќе биде одлучено дали ќе се затвори Парламентот.

Поврзани новости