Бугарската влада на чело со Борисов поднесе оставка

by fokus 12:06
12:06

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска до Народното собрание на Бугарија поднесе оставка на наговата Влада, соопшти Прес-службата на буграскиот владин Кабинет.

Во писмото со оставката Борисов напоменува дека Владата ќе продолжи да ги извршува своите функции се до изборот на нов Министрески совет и дека ќе обебзеди „континуитет во управувањето со земјата“, пренесе БТА.

- Advertisements -

Борисов уште вчера откако на претседателските избори победи независниот кандидат, поддржан од Бугарската социјалистичка партија (БСП), Румен Радев, најави дека тој ќе си поднесе оставка.

Поврзани новости