Бугарија почнува постапка за ратификација на Договорот за добрососедство

by fokus 19:18
19:18

Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија следната недела треба да влезе во постапка за ратификација во бугарското Народно собрание, изјавила денеска министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, пренесуваат софиските медиуми.

Ова Захарива го соопштила на денешната дискусија на тема „Европската интеграција, регионалната соработка и поврзаноста на земјите од Западен Балкан – придонесот на бугарското претседателство (со ЕУ)“, на форумот како дел од заседанието на парламентарните комисии на Народното собрание на Бугарија за европски прашања, за контрола на европските фондови и за надворешна политика.

- Advertisements -

Одговарајќи на пратеничко прашање, Захариева рекла дека Договорот со Македонија е во повторна процедура на усогласување во министерствата, а следната недела ќе биде разгледан од владата, која ќе го достави на ратификација во парламентот.

Поврзани новости