Бучковски оптимист: Верувам дека до крајот на оваа година ќе го решиме проблемот со Бугарија

by Fokus 10:59
10:59

Специјалниот претставник на македонската Влада за Бугарија, Владо Бучковски со доза на оптимизам верува дека ќе се реши проблемот со нашиот сосед Бугарија, објави Дојче веле.

„Јас по природа сум оптимист, и верувам дека до крајот на мојот мандат, (декември оваа година – н.з.) ќе најдеме решение за отворените прашања. Се наоѓаме во фаза на предизборие во Бугарија, затоа се обидуваме да бидеме претпазливи. Мојата главна преокупација во последните неколку недели е соработката во медиумската сфера, универзитетите, културата“, вели Бучковски.

- Advertisements -

Поврзани новости