Бројот на заразени со корона вирус во светот надмина 100 милиони

by fokus 21:32
21:32

Бројот на заразени случаи од корона вирус во светот вечерва надмина 100 милиони.

Од почетокот на пандемијата се регистрирани 100.084.449 случаи на Ковид-19, додека како последица од вирусот почибале 2.144.851 пациент.

- Advertisements -

Од Ковид-19 досега се излекувани 72.018.275 луѓе.

Најголем број смртни случаи имаат САД (речиси 430.000), потоа следуваат Бразил (217.000), Индија (153.000), Мексико (149.000) и Велика Британија (98.000).

Поврзани новости