Бројот на загинати при уривањето на мостот во Индија се зголеми на 132 лица

by fokus

Бројот на загинати лица при уривањето на мостот во Гуџарат во Индија се зголеми на 132, соопшти денеска локален функционер, јавија дел од британските медиуми.

Пешачкиот мост на реката Мачу во градот Морби беше полн со посетители кога се урна во текот на вчерашниот ден. Над 400 луѓе беа на и околу мостот за време на несреќата.

Персоналот на вооружените сили заедно со националните тимови за справување со катастрофи и итни случаи од блиските области, се во потрага по исчезнати лица и помагаат во операциите за спасување.

Мостот долг 230 метри е изграден за време на британското владеење во 19-ти век. Поради реновирање, тој беше затворен шест месеци, а неодамна повторно се отвори за јавноста.

Поврзани новости