Бројот на заболени од корона вирус на крузерот во Јапонија се зголеми на 61

by Fokus 10:16
10:16

Бројот на патници заразени од коронавирус кои се наоѓаат на крузерот закотвен во Јапонија се зголеми на 61. Стотици патници се затворени во своите кабини, а тестирањето продолжува.

„Последните тестови направени кај 273 лица кои покажувале симптоми или биле во близок контакт со лица кои имале симптоми на вирусот покажуваат дека 61 лице е заразено“, соопшти јапонското Министерство за здравство.

- Advertising -

Доколку се појават симптоми и кај други лица, ќе се направат нови тестови.

Пациентите ќе бидат префрлени во болниците во Токио и во соседните градови.

Крузерот „Дајмонд Принцес“ со околу 3.700 патници е закотвен во јапонското пристаниште Јокохома и е во двонеделен карантин откако е откриено дека има заразени патници со коронавирус, соопштија здравствените власти во Јапонија.

Поврзани новости