Бројот на вакцинирани во Велика Британија надмина 20 милиони

by fokus 21:53
21:53

Повеќе од 20 милиони луѓе во Велика Британија примиле барем една доза вакцина против коронавирусот, соопшти денеска министерот за здравство на таа земја, Мет Ханкок.

„Тоа е величествено достигнување за нашата земја. Вакцината е нашиот излез. Кога ќе добиете покана, вакцинирајте се”, напиша Хенкок на Твитер.

- Advertisements -

Велика Британија започна најбрза програма за вакцинирање во Европа и е прва на континентот според бројот на вакцинирани на милион и на 100 жители.

Поврзани новости