Бројни инциденти и судири со полицијата на референдумот за независност на Каталонија

by Fokus 11:27
11:27

Полицијата спречува илјадници Каталонци да се доближат до местата за гласање и одземаат материјали подготвени за гласање.

Шпанската цивилна гарда влета на гласачкото место неколку минути пред каталонскиот лидер Карлес Пуџемон да гласа за референдумот за независност.

- Advertising -

ТВ снимките покажуваат како полицијата со секира ја крши вратата и со цела опрема минува низ избирачкото место, очигледно барајќи гласачки кутии, додека гласачите со раце во тупаници ја пеат каталонската химна.

Поврзани новости