Бројки на загинати по земјотресот во Турција и Сирија

by Fokus

Рано утрово Турција и Сирија беа погодени од силен земјотрес, а од минута во минута растат бројките на загинати жители на двете држави.

Според турската Агенција за управивање со катастрофи и вонредни состојби, во Турција загинале 1014 лица, додека пак во останатите области:

Кахраманмараш: 191
Газиантеп: 200
Шанлиурфа: 27
Дијарбакир: 41
Адана: 43
Адијаман: 20
Османлиите: 131 г
Хатај: 250
Килис: 13
Малатја: 98

Бројот на загинати во Сирија сега изнесува 783,и тоа значи дека вкупниот број на загинати во двете држави е најмалку 1.797.

Поврзани новости