Брнз: Северна Македонија треба да го заземе заслуженото место во Европа

by Fokus 16:19
16:19

Американската амбасадорка Кејт Мери Брнз на денешната прес-конференција порача дека Америка ќе се вклучи во разговорите со сите партнери за придвижување на процесот за преговорите со Бугарија.

„Немам конкретна најава во овој момент, освен да потврдам дека САД ќе се вклучат во ова прашање и во разговорите затоа што сите ја делиме истата визија Северна Македонија да го заземе заслуженото место во Европа се надеваме дека тоа ќе биде бргу“, рече американската амбасадорка.

- Advertisements -

Поврзани новости