Брнабиќ: Нема руска нафта за Србија од 1 ноември, ова е отворено непријателство од Хрватска

by Fokus

Србија нема да купува руска нафта преку Јадранскиот гаасовод ЈАНАФ од 1 ноември, бидејќи таа ќе биде 20 отсто поскапа поради санкциите на ЕУ. Според премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, се работи за „експлицитно барање и ултиматум“ на Хрватска кој директно ќе им нанесе штета на Србија и нејзините граѓани во вредност од стотици милиони евра, пишува Н1.

– Европската унија ги дозволи овие санкции на штета на животот и стандардот на сите граѓани на Србија, вклучително и припадниците на хрватското национално малцинство. Ова ќе нѐ чини стотици милиони евра – изјави Брнабиќ на телевизија Хепи.

Според нејзиното мислење, Хрватска ги побарала санкциите, „и се гордее со тоа“, бидејќи Србија се обидува да ги казни одговорните за злосторството кај Босански Петровац во август 1995 година, кога хрватските авиони убија цивили, вклучително и деца.

– Во своите јад и беда, хрватското раководство не ни криеше дека тоа го направи. Ова е отворен чин на непријателство на Хрватска кон Србија – изјави Брнабиќ.

– Тоа што мислеа дека ќе ѝ го направат на Русија, ни го направија нам во средата, бидејќи зависиме од нафтоводот од Хрватска. Го користат за политички уцени и реваншизам. Ја користат енергијата за политичка војна и одмазда. Хрватска и ЕУ тоа го дозволија. Ја користат енергијата за политички цели – рече Брнабиќ и додаде дека едвај чека ЕУ да го објасни тоа.

Таа оцени дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ, имал многу добри аргументи да го изнесе „сиот нивен срам, срам и лицемерие“ на состанокот на Европската политичка унија во Прага.

Брнабиќ најави дека Вучиќ ќе им се обрати на граѓаните на 8 октомври.

Министерката за рударство и енергетика на Србија, Зорана Михајловиќ, изјави дека од 1 ноември Нафтената индустрија на Србија (НИС) ќе увезува само неруска нафта, поточно 80 отсто, додека 20 отсто ќе биде српска.

Српската нафтена индустрија за ова се подготвува со месеци, изјави Михајловиќ пред новинарите во Стопанската комора на Србија.

На новинарско прашање дали НИС ќе купи саудиска нафта, таа рече дека тоа ќе зависи од цената.

Поврзани новости