Брисел: Не смее да има селективна правда, аболицијата итно да се поништи!

by Фокус 17:38
17:38

Европската комисија го следи последниот развој на настаните во Македонија и уште еднаш повика под итно да се реши прашањето со помилувањата на претседателот.

Откако вчера Собранието донесе одлука за селективна аболиција, портпаролката на Комисијата, Маја Коцијанчич,  во изјава за  „Мета“, уште еднаш порача дека аболицијата мора целосно да се поништи за да се избегне селективна правда.

-Партиите мора итно да се справат со сериозниот проблем – помилувањето кое претседателот Иванов го даде на бројни функционери. По вчерашната одлука на Парламентот, очекуваме помилувањето од 12 април неодложно да биде поништено за да се зачуваат принципите на одговорност, да се спротивстават на сериозната загриженост поради неказнивоста и да се избегне селективната правда. Еден од фундаменталните демократски принципи е сите граѓани да бидат еднакви пред законот – рече Коцијанчич.