Братучед ја измамил ветувајќи и дека ќе ја вработи на државно за 5.500 евра

by fokus 17:06
17:06

Кумановка пријавила во полиција дека била измамена од братучед кој ѝ ветувал вработување во државна институција, соопшти денеска СВР Куманово.

Четириесет и тригодишната У. С. вчера пријавила во полицијата дека нејзиниот братучед М. Г.  ѝ понудил да ја вработи во државна институција и побарал да му даде 5.500 евра.

Таа се согласила, зела пари на заем и му ги дала, но потоа пријавениот почнал да  одбегнува контакт со неа.

Пред две недели, таа отишла во институцијата во која наводно ќе ја вработел нејзиниот братучед и сфатила дека е измамена и оштетена за сума од 338.800 денари.

- Advertisements -

СВР Куманово презема мерки за расчистување на случајот.

Поврзани новости