Бошњаковски: СЈО не заминува во историјата и не е точно дека е договорено со опозицијата повеќе да не функционира

by fokus

Специјалното јавно обвинителство не заминува воопшто во историјата и не е точно дека во разговорите со опозицијата кога било се заклучило дека СЈО повеќе нема да функционира. Напротив, СЈО ќе функционира, рече денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски, одговарајќи на новинарски прашања за преговорите со опозицијата за законот за јавно обвинителство.

Бошњаковски потенцираше дека преговорите не се водат зад затворени врати затоа што секогаш има информации во јавноста, а министерката за правда, Рената Дескоковска секогаш е достапна и ги дава сите детали.

-Се согласуваме дека законот не го пишуваме за нас, туку за граѓаните. Намерата е да имаме двотретинско мнозинство, овој закон да биде тој што ќе не забрза на патот кон Европската Унија за да го добиеме датумот. Овој е еден од реформските закон  што претставниците на Европската Унија очекуваат да го донесеме заеднички и да најдеме заедничко решение – рече Бошњаковски.

Поврзани новости