Борјан Јовановски: Шокиран сум од примитивизмот на власта

by Фокус 20:03
20:03

Новинарот и уредник на НОВА ТВ, Борјан Јовановски во изјава за Фокус вели дека е шокиран од вечерашниот настан, кога непознато лице на неговата сопруга во домот и оставило погребен венец со натпис „Последен поздрав“.

-Не знам што да кажам. Шокиран сум од нивото до кое е дојдена политичката култура на власта. Ова е чист примитивизам. Моментално не сум во Скопје, но имам информации дека полицијата веќе дошла во мојот дом да изрши увид, изјави Јовановски за Фокус.

- Advertisements -

Непознатото лице кое го оставило погребниот венец на сопругата на Јовановски и рекло дека тоа е „поздрав“ од Тодор Александров. Во моментот на настанот, во семејниот дом биле и малолетните деца на новинарот.

Ова не е првпат тој да добива закани, но ова е една од најдиректните закани по живот. По ниту една од досегашните закани, Јавниот обвинител нема преземено ништо.

 

 

Поврзани новости