Борисов: Со новата влада ќе разговараме за европскиот план за Македонија

by Fokus 11:32
11:32

Само стабилно управување во Македонија може да ги смири политичките страсти во земјата, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов за телевизијата „ТВ+“, откако претседателот Ѓорге Иванов го врачи мандатот за состав на влада.

Борисов, откако Европската унија го поздрави доделувањето на мандатот на опозицискиот лидер Зоран Заев, оцени дека сега се е во рацете на политичарите во Македонија.

- Advertisements -

Според бугарскиот премиер, откако ќе има влада ќе може да биде организирана билатерална средба за европската иднина на Македонија.

– Моментот кога ќе има влада ќе организираме билатерална средба со колегите од Македонија, заедно со министрите за надворешни работи и да го направиме европскиот план за Македонија, бидејќи нас ни претстои претседателството со ЕУ и претпоставувам дека на агендата ќе биде темата за проширувањето – изјави Борисов.

По случувањата на 27. април во македонскиот Парламент, бугарскиот премиер Борисов остварил телефонски разговори со македонскиот претседател Иванов, лидерите на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и на СДСМ Зоран Заев, и како што пренесува „стандардњус.ком“, повикал за смирување на ситуацијата, почитување на законите и изразил поддршка за евроатлантската интеграција и територијалниот интегритет на Македонија.

Поврзани новости