Борисов: Народот сака влада, мнозинство е за европскиот пат

by Фокус

Изборите покажаа дека народот никому не му даде независно право да владее, народот рече се додека сте во војна, најдете начин, изјави денеска лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов, кој победи на парламентарните избори, но ќе има потешкотии да формира влада.

-Ако погледнеме наназад, ќе се сопнеме во комплицирана ситуација. Ако одиме на следните избори, ништо поинаку нема да се случи. Многу илузии исчезнаа. Речиси 80 отсто од луѓето рекоа дека сакаат влада. Им предлагам на другите партии да се повлечат – рече Борисов.

Тој додаде дека неговото, како што вели, предвремено пензионирање, се покажало како погрешно.

-Ова го покажуваат резултатите од гласањето. Прво и основно е кој е на страната на Украина, а кој не, ние го кажавме нашиот став. Народот јасно покажа – 67 отсто се за проевропските партии. Луѓето јасно укажаа дека речиси три четвртини од населението е за продолжување на овој пат – рече Борисов.

Според него, се може да се реши со редовна влада. Тој изјави дека не гледа опција во која ГЕРБ би коалицирале со ДПС, Јанев и Преродба.

-Победата на ГЕРБ е морална. Ќе понудиме контакт-група и преговарачки тимови. Ќе ги поканиме Плевнелиев и Паси на темата за Путин. Ќе ја поддржиме социјалната сфера, нема да се гради, Продолжуваме со промените нека си ја стави својата програма – порача тој.

За тоа кои луѓе ќе бидат избрани за министри и премиер, Борисов нагласи дека доколку тоа се каже, сите преговори ќе бидат затворени уште пред да почнат.

Поврзани новости