Борисов ја охрабрува ЕУ да не се плаши од Западен Балкан

by fokus 18:44
18:44

Европската унија не треба да се плаши од прием на земјите од Западен Балкан, чиј бруто домашен производ зедно е колку оној на Словачка, а нивното население е помалубројно од она на Романија, изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов по завршувањето на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија.

– Западениот Балкан има 17,7 милиони жители и БДП од 96 милијарди евра. Дали е тоа причинa за голем страв и опасност за ЕУ?, запраша Борисов.

Тој нагласи дека на Самитот во Софија се водела плодотворна и искриена дискусија меѓу оние кои се за и против различните пристапи кон проширувањето за членството на земјите од Западен Балкан во ЕУ.

Борисов праша зарем не е подобро земјите од Западен Балкан да преговараат со ЕУ и да се стремат кон исполнување на европските критериуми, отколку да им се дозволи на „други геополитички играчи да го зајакнат своето и онака силно влијание во регионот“.

– Јасно е дека силата на ЕУ во справувањето со сите прашања кои ги имаме со големите стратешки играчи во светот лежи во нашато единство, порача Борисов.

Говорејќи за единството, тој како значајно го нагласи тоа што денеска во Софија премиерите на Макеоднија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас „имаа добри вести за можен договор околу името“, како и тоа што претседателите на Србија и Косово, Александар Вучиќ и Хашим Тачи се ракуваа, а германската канцеларка Ангела Меркел, британската премиерка Тереза Меј и францускиот претседател Емануел Макрон заедно шетале низ бугарскиот главен град.

Поврзани новости