Борисов: Бугарија отсекогаш била подготвена за дијалог и разбирање

by Fokus 16:36
16:36

Бугарија отсекогаш била подготвена за дијалог и разбирање за решавање на билатералните прашања со Република Северна Македонија, но тоа мора да биде посакувано и спроведено од двете страни, напиша на Фејсбук бугарскиот премиер Бојко Борисов, по видео-конференцијата со амбасадорите на земјите членки на ЕУ и Швајцарската конфедерација на која се разговарало за мерките против корона вирусот и европската перспектива на Западен Балкан.

– Токму за време на бугарското претседателство со Советот на ЕУ, нашата земја ја стави високо на агендата на ЕУ за европската иднина на Западен Балкан, кажал Борисов.

- Advertisements -

Поврзани новости