Бојко Борисов најави оставка од премиерската функција

by Fokus 00:59
00:59

Бугарскиот премиер Бојко Борисов најави дека ќе поднесе оставка од функцијата откако првичните резултати од претседателските избори покажаа дека неговата партија ГЕРБ претрпе тежок пораз и нивната кандидатка Цецка Цачева ја изгуби претседателската трка.

Првите резултати покажуваат дека генералот Румен Радев, 53- годишен шеф на бугарските воени сили добил 58 отсто од гласовите. Тој иако непартиски, на овие избори беше кандидат на опозициската Социјалистичка партија

Поврзани новости