Богдановиќ: Очекувам победа во првиот круг

by fokus 16:37
16:37

Кандидатот за градоначалник на СДСМ во Општина Центар, Саша Богдановиќ, очекува победа на локалните избори уште во првиот круг. Се надева дека поддршка ќе му дадат поголем број на граѓаните и дека ќе го надмине бројот на гласови што го освои претходниот градоначалник од коалицијата на СДСМ, Андреј Жерновски.

-Согласно анкетите и последните резултати што ги имам освоено, каде рекордно над 8.000 граѓани се произнесоа за мене, се надевам на загарантирана победа уште во првиот круг. Но и со промена на централната власт, луѓето се веќе ослободни да му се спротивстават на режимот. Со добра програма и кампања ќе успееме да ја подобриме бројката од минатите избори – вели тој за „Фокус“.

Богдановиќ е актуелен директор на јавното претпријатие „Паркинзи на Општина Центар“. Вели дека ќе настапи со добра програма и конкретни предлози за решавање на проблемите на граѓаните.

- Advertising -

-Планираме изградба на уште една градинка, довршување на основното училиште во Капиштец. Изградба на мотажни паркинзи, од кои еден во Капиштец, за да се зголемат капацитетите за паркирање. Но и мораториум во Дебар маало за сите неотпочнати проекти, како и преиспитување на ДУП-овите донесени во време на Тодоровиќ – вели Богдановиќ.

ВМРО-ДПМНЕ се уште не го објави својот кандидат за оваа Општина, но се шпекулира со неколку имиња. Возможно е оваа партија да ја кандидира пратеничката Даниела Рангелова, која претходно беше советник во Центар, но циркулираат информации дека кандидатурата ќе и биде доделена на претходната пратеничка, Солза Грчева. Советникот Томислав Лазаревски, најверојатно ќе биде носител на листа.

Инаку, СДСМ денеска и официјално објави дека ќе го кандидира Богдановиќ откако градоначалникот, Андреј Жерновски реши да се повлече од трката на локалните избори.

Поврзани новости