Блинкен гневен на Русија

by Fokus

Американскиот државен секретар Антони Блинкен  ја обвини Русија дека извршила воени злосторства со нападите врз цивили во Украина.

– Намерното таргетирање цивили е воено злосторство. По целото уништување во изминатите неколку недели, тешко ми е да заклучам дека Русите спротивно постапуваат, наведе Блинкен.

Тој најави дека американскиот претседател Џо Бајден на утрешната средба со кинескиот колега Си Џинпинг ќе го предупреди Пекинг да не и дава воена помош на Русија за нејзината војна во Украина.

– Претседателот Бајден утре ќе разговара со претседателот Си и јасно ќе стави до знаење дека Кина ќе сноси одговорност за какви било активности што ќе ги преземе за поддршка на руската агресија. И ние нема да се двоумиме да наметнеме трошоци, нагласи Блинкен.

Поврзани новости