Бјелогрлиќ дојде во Кавадарци на свеченост за врачување на признание на Јанчев, најави снимање на „Сенки над Балканот” во Тивешијата!

by fokus

Кавадаречкиот градоначалник Митко Јанчев ја доби титулата за личност на Југоисточна Европа за економија и европеизација на Балканот за 2022 година. Ова признание го доделува СЕЕ Фестивал, односно South East European Film Festival, Paris-Berlin-Washington.

Денес му беше врачено признанието, во ресторан Моклиште во Кавадарци, а на свеченоста присустуваше и популарниот српски актер и режисер Драган Бјелогрлиќ, кој е носител на наградата Еуропа Прима за оваа година.

Пред присутните на настанот зборуваше драматургот Јордан Плевнеш, кој е редовен професор и претседател на интернационалниот универзитет Еуропа Прима.

-Митко Јанчев е прв градоначалник кој ја добива оваа награда, односно признание за личност на Југоисточна Европа во областа на економијата и европеизацијата на Балканот. Наградата требаше да биде врачена во Вашингтон, но тоа ќе го повториме во годините кои доаѓаат-порача професорот Плевнеш.
Исто така, откри дека дел од третиот серијал од ,,Сенките на Балканот”, чиј режисер и коавтор е Драган Бјелогрлиќ, ќе се снима во Тиквешијата.

Градоначалникот Јанчев се заблагодари за наградата.

-Секој човек може да успее во својот живот доколку има реални и оптимални мисли. Јас се определив да и помогнам и на општината како градоначалник, на народот и државата, не заборавајќи ги и културните манифестации. Секој ден продуктивно потрошен е успешен ден, за мене оваа награда е престижна и сум благодарен што ја добив – изјави Јанчев.

Покрај Јанчев и Бјелогрлиќ, добитници на наградите на СЕЕ Фестивал 2022 се и модниот дизајнер Изет Цури, актерот Бајруш Мјаку и филмскиот работник Карпо Аќимовиќ-Година.

На страницата на филмскиот фестивал за него е објавено дека покрај тоа што е градоначалник на Општина Кавадарци и сопственик на ,,Кожувчанка”, тој е голем хуманист, но и човек кој се стреми кон подобро општество и зад себе има низа на активности и донации во многу области.

Вики Клинчарова

Поврзани новости