Бизарен потег на Илон Маск, влезе во седиштето на Твитер носејќи лавабо

by Fokus

Илон Маск објави видео на својот Твитер профил на кое изгледа како да влегува во зградата на Твитер носејќи мијалник.

Мијалникот во рацете на Маск, се разбира, не е случаен.

„Влегувам на Твитер. Нека потоне тоа“, напиша тој. Фразата „ Let that sink in “ во буквален превод би значела „нека потоне внатре“, а на секојдневниот англиски значи грубо „нека потоне“.

Бизарното видео на Маск за помалку од 15 минути собра неверојатни 1,1 милион прегледи и повеќе од 120 илјади лајкови на Твитер.

Да потсетиме дека пролетта Илон Маск понуди да го преземе Twitter за 54,2 долари по акција, проценувајќи го на 44 милијарди долари. Одборот на директори на социјалната мрежа првично не сакаше да ја прифати идејата, но на крајот ја прифати.

Но, каприциозниот претприемач еднострано го отфрли овој договор во јули, а Твитер покрена правна постапка за да го принуди да ја почитува својата обврска. Сè укажуваше дека платформата е добро поставена за победа.

На крајот, американскиот судија во државата Делавер нареди да се запре тужбата на Твитер против Илон Маск пред судењето, за да му даде време на милијардерот да го финансира неговото преземање на социјалната мрежа во вредност од 44 милијарди долари, се вели во судската пријава. Тужбата беше ставена во мирување до 28 октомври за да може Маск да го финансира договорот.

 

Поврзани новости