Битолските демонстранти тргнаа кон домот на Талески

by Фокус

Две толпи во моментов истовремено протестираат во центарот на Битола. Едните против аболицијата на претседателот Иванов, а другите против, како што велат, деструктивните сценарија на опозицијата.

Битолските демонстранти кои изминативе денови протестираа против општата амнестија, од Офицерскиот дом тргнаа кон зградата каде што живее градоначалникот Владимир Талевски.

На другиот крај од Широк Сокак, кај плоштадот Магнолија собрани се членовите на граѓанското здружение ГДОМ, кои застанаа во одбрана на битолскиот градоначалник.

Инаку, во Битола се протестира веќе втора недела, а во вчерашниот инцидент пред општинската зграда беа полесно повредени десетина демонстранти и четворица полицајци.

Поврзани новости