Битолчани вртеа оро и се расфрлаа со „владимирки”

by fokus 21:52
21:52

Пеејќи „Мајка на Николчо думаше, стани си сине премиер, да крадеш народ сиромав“, битолските демонстранти вечерва се фатија на оро на Широк Сокак.

Тие во рацете ги држеа и познатите „Владимирки”, банкнота која му ја посветија на градоначалникот Владимир Талевски.

На протестот присуствуваше и актерката Ирена Ристиќ, заедно со нејзиниот придружник на гитара, Тоше Таневски.

„Ние Белизе бенд сме веќе исплатени, му благодариме на Владимир Талески“ – порача Ристич.

Демонстрантите вечерва го офарбаа и киното Манаки, кое Талески го гради на Широк Сокак повеќе од три години.

 

Фото:СДК.мк

Поврзани новости