БИХ го награди Заев со меѓународната награда „Иса-бег Исхаковиќ“

by fokus 22:45
22:45

Премиерот Зоран Заев вечерва во Народниот театар во Сараево ја прими меѓународната награда „Иса-бег Исхаковиќ“ која им се доделува на странски државници за промоција на мирот, толеранцијата и разбирањето.

Според Комитетот за доделување на наградата, Заев не само што значајно ги унапредил односите во регионот на Западен Балкан, туки покажал и силно политичко лидерство во контекст на порешително приближување на регионот кон Европската Унија и НАТО.

Како што објави Радио-телевизија на Босна и Херцеговина, Зоран Заев изрази задоволство што Комитетот одлучил да му ја додели, како што рече, оваа важна награда со која Босна и Херцеговина ги одликува своите пријатели.

- Advertising -

Свечената академија ја организираше Здружението „Клепсидра“ во кое членуваат еминентни претставници на академската заедница во БиХ. На доделувањето на наградата настапи оркестарот на Сараевската филхармонија, а присуствуваа претставници на институциите  на Босна и Херцеговина и на дипломатскиот кор во земјата.

Меѓународната награда „Иса-бег Исхаковиќ“  се доделува од 2008 година и досега ја добиле: Алија Изетбеговиќ, Иво Јосиповиќ, Колинда Грабар-Китаровиќ, Филип Вујановиќ, Борут Пахор, Хајнц Фишер, Реџеп Тајип Ердоган, Ивета Радичова, Ѓорге Иванов и Илхам Алијев.

Поврзани новости