БЕСА: Уште немаме избрано министер за култура, ама сакаме да покажеме дека нашите кадри се квалитетни

by fokus 21:07
21:07

Движењето БЕСА ќе биде дел од парламентарното мнозинство и извршната власт, одлучи вечерва Централното собрание и Централното претседателство на партијата, која во Владата ќе раководи со Министерството за култура, а кандидатот за таа функција ќе го номинира дополнително.

– Иако пратениците на движењето БЕСА и досега го помагаа мнозинството и Владата во реформската агенда, одговоривме на барањето на премиерот да станеме дел од извршната власт, рече на прес-конференција лидерот на Движењето БЕСА Африм Гаши.

- Advertisements -

Тој информира дека причини за таквата одлука се реформската агенда, процесот за решавање на спорот за името, отворањето на преговорите за интеграција во ЕУ и потребната кохезија за членство во НАТО.

За БЕСА, како што рече, претставува чест и големо признание договереното менаџирање со ресорот култура и оти централното претседателство на партијата многу бргу ќе номинира име за министер за култура.

– Уште не сме решени за конкретно име, но многу е значајно кој ќе не претставува достоинствено, сакаме да покажаме дека нашите кадри се многу квалитетни и тоа ќе биде на некој начин идентитет на Движењето БЕСА во Владата на РМ, рече Гаши.

Нашето учество во Владата, додаде тој, е повеќе стратешко отколку процентуално, а ние сме убедени дека БЕСА има идеја, визија и проекти кои можат да помогнат во унапредување на културниот живот во земјата.

Поврзани новости