БЕСА ги повика Албанците на утрешниот протест

by Фокус 12:34
12:34

Движењето БЕСА ги повика сите граѓани да дојдат на утрешниот протест од Чаир до Владата, доколку сметаат дека нивните барања за расветлување на сите вистини поврзани со Албанците се легитимни.

– Сето тоа што се случи во Македонија, после сите објавени бомби, сигурносните и правни системи се паднати. Затоа, ние сметаме дека на Македонија и е потребен еден нов договор на сите граѓани. Да отвориме процедура за редефинирање на државата и да започнеме еден процес за една нова, стабилна и развиена држава, каде што Албанците ќе бидат уставотворен народ во државата – посочи Африм Гаши, портпарол на БЕСА.

- Advertisements -

Поврзани новости