Берлускони на „бунга бунга“ забавите ги користел жените како сексуални робинки, тврди обвинителката

by Fokus 16:55
16:55

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони (85) користел жени како сексуални робинки на злогласните забави „бунга бунга“ кои ги организирал во неговата вила за време на неговиот мандат како премиер, беше соопштено денеска во судот.

– Тогашниот премиер ги зачинувал своите вечерни забави со доведување платени сексуални робинки во куќата. Берлускони е многу богат и моќен човек. Молчењето на сведоците го плати со пари, куќи, автомобили и коњи, рече обвинителката Тицијана Сицилијано во завршниот збор на судењето кое започна во 2013 година, во кое Берлускони е обвинет за давање мито и плаќање на сведоците за да молчат.

Поврзани новости