Белорусија: Хеликоптер на Полска влезе во нашиот воздушен простор, Варшава: Не е вистина

by Fokus

Белорусија денес соопшти дека полски хеликоптер преминал на нејзина територија, но Варшава вели дека ниту еден полски хеликоптер не ја преминал границата меѓу двете земји.

Заладените односи меѓу двете соседни земји дополнително се влошија кога Русија, сојузник на Белорусија, започна инвазија на Украина минатата година.

-Околу 15:20 часот авионот ја преминал границата на Република Белорусија на длабочина до 1,5 километар. Во 16:22 часот хеликоптерот повеќепати ја преминал државната граница, навлегувајќи на територијата на Белорусија на 300 метри, соопшти Министерството за одбрана на Белорусија на својот канал Телеграм.

Белорусија, најблискиот сојузник на Москва, рече дека наредила воени авиони да полетаат како одговор.

Полска соопшти дека ниту еден нејзин хеликоптер не го нарушил белорускиот воздушен простор, негирајќи го претходниот извештај на белоруското Министерство за одбрана дека полски авион ја преминал границата денес. Оперативната команда недвосмислено ги негира таквите извештаи.

-Ниту еден полски хеликоптер не преминал во воздушниот простор на Белорусија, изјави портпаролот на Оперативната команда на вооружените сили.

фото: ЕПА

Поврзани новости