Бектеши: До петок ќе ослободиме дополнителни капацитети во интерконекторот со Бугарија за снабдување со гас

by fokus

Преку разговорите што ги водел премиерот со господинот Радев, до петок ние ќе ослободиме дополнителни капацитети во делот на интерконекторот со Република Бугарија за снабдување со природен гас, рече денеска министерот за економија Крешник Бектеши.

Тоа, додаде, што ќе значи дека ќе може да се снабдуваме и од други извори.

-Сега вие можете да замислити кои би биле тие други извори, истакна Бектеши на прес-конференција, одговорајќи на новинарски прашања.

Поврзани новости