Бејли: Партиите да не создаваат меѓуетнички тензии

by fokus 18:49
18:49

Американскиот амбасадор Џес Бејли по повод почетокот на изборната кампања, порача дека Европската унија очекува фер кампања без заплашувања и насилство.

Евроамбасадорот ги повика политичките лидери да ги тераат своите кампањи без подгревање на политичките и меѓуетничките тензии.

- Advertisements -

На крајот, Бејли им се обрати на гласачите, повикувајќи ги да излезат на избори, за кои вели дека ќе можност за нов почеток на земјата.

– Секој глас е значаен и затоа ги повикуваме сите граѓани да го искористат нивното демократско право да гласаат и на тој начин да ја кројат иднината на својата земјата, напиша Бејли.

Поврзани новости