Бебе пронајдено во канта за ѓубре

by Fokus

Синоќа околу 23 часот во Запрешиќ (Хрватска) било пронајдено новороденче завиткано во ќебе, во канта за ѓубре. Полицијата излегла на терен по пријава на две млади момчиња кои се враќале дома од тренинг и слушнале детски плач.

Околу полноќ детето било пренесено во болницата „Свети дух“.

„Синоќа некаде околу 23.00 часот во месноста Запрешиќ двајца млади момчиња слушнале плачење од корпа за отпадоци и гледајќи во корпата забележале дека се работи за бебе, а подоцна било утврдено дека се работи за новороденче. побарале помош од итната помош, односно со јавување на бројот 112, итната помош и полицијата пристигнале на местото на настанот. Важно е да се напомене дека новороденчето било пронајдено во стабилна состојба, односно пренесено во Свети. Клиничката болница Дух, а се води кривична истрага поради сомнение дека е сторено кривично дело тешко убиство поради ранливост на жртвата“, велат од полицијата за „Icz.hr“.

Шефот на неонатолошкиот оддел на Клиничката болница „Свети Дух“ – Ребека Рибичиќ за медиумите потврди дека новороденчето, кое синоќа било примено во болница откако било пронајдено напуштено во Запрешиќ, е во добра здравствена состојба и моментално се наоѓа во болница.

„Брзо е евидентиран поволен клинички одговор кај детето, стабилно е и надвор од животна опасност. „Детето плаче, розово е, има добра моторика, почнавме да го храниме, жив е, ултразвукот на мозокот му е добар, засега сме презадоволни од него“ – додала таа.

Момчето е на одделението за интензивна нега на опсервација.

„Се работи за момче со родилна тежина од 2.230 грама и тешко е да се процени колку години има. Неговата возраст е приближно 38 недели, а во моментот на откривањето можеби имал еден час, најмногу два, судејќи по клиничката состојба кога е донесен во болница“, изјави началникот на неонатологија.

Кај момчето не биле констатирани знаци на надворешни повреди, а крвта на детето била мајчина крв од породување. Момчето се третира како и секое новороденче, со зголемени мерки на претпазливост, бидејќи тоа се сепак специфични состојби на почетокот на животот.

„Поради специфичноста на случајот, вклучени се стручни служби, болници и центарот за социјална работа, па додека не се донесе конечна одлука каде и како со детето ќе остане со нас во одделението“, рече Рибичиќ.

Поврзани новости