Баросо му честиташе на Иванов и го потсети за проблемот со името

by Фокус

По повод реизборот на претседателот Ѓорге Иванов, писмо со честитка во име на Европската комисија и во лично име упати претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо, информираат од кабиентот на шефот на државава.

„Како земја – кандидат постигнавте многу на планот на интеграцијата во Европската унија. Преостануваат важни предизвици и потребно е спроведување на натамошни реформи. Од суштинско значење е градење на довербата меѓу граѓаните во демократските процеси. Добрососедските односи, вклучувајќи ги и преговорите за заеднички прифатливо решение за спорот со името, остануваат од суштинско значење.  Ви посакувам успеси како претседател во справување со предизвиците и исполнување на европските аспирации на Вашата земја, а во интерес на сите граѓани“, стои во писмото од Баросо.

Поврзани новости