„Балкан Инсајт“: Прашање е колку е спорот за Гоце Делчев важен за обичните Бугари

by Fokus 11:37
11:37

Новата вербална војна меѓу балканските соседи Бугарија и Северна Македонија можеби влече корени во историјата, но аналитичарите и обичните Бугари сметаат дека тоа е изборен трик и првенствено е поттикната од дневно политички интереси – настојувањата на бугарската владејачка коалиција да победа на претстојните избори, смета „Балкан Инсјат“ во анализа за бугарско-македонскиот спор.

– Бугарската влада ја обвинува Северна Македонија за кршење на Договорот од 2017 година, затоа што не ја признава заедничката историја и јазични сличности, прашање кое е чувствително за многу Македонци. Двете страни се спорат со нивните ставови за херојот од османлискиот период Гоце Делчев. Аналитичарите, сепак, поставуваат прашање колку сето ова е важно за обичните Бугари и во вжештената реторика гледаат невешто маскирани обиди да се добијат уште неколку гласови на изборите што треба да се одржат во март следната година, се оценува во анализата.

- Advertisements -

„Балкан Инсјат“ посочува дека заострувањето на политиката кон земјава од страна на Софија, следи во услови кога бугарската Влада со месеци е потресена од масовните протести против корупцијата.

Поврзани новости