Бакингемската палата ѝ одаде почит на Тина Тарнер со омилената песна на принцезата Дајана

by Fokus

Тина Тарнер, која почина на 24 мај во својот дом во Швајцарија, ќе остане запаметена по нејзините култни песни, меѓу кои е и песните што го сакаше покојната принцеза Дијана. Овој детал го откри нејзиниот син принцот Вилијам, а Бакингемската палата и оддаде почит на легендарната пејачка.

Бакингемската палата и Чарлс Трети на прекрасен начин се простија од Тина Тарнер. Во петокот бендот Велшки гардисти го изведе култниот хит на рокенрол-лавицата „Најдоброто“ за време на менувањето на стражата пред Бакингемската палата, објави „Форсс њуз“.

Чарлс Трети ја запозна Тина Тарнер во 1986 година, кога таа настапи на рок концертот на Prince’s Trust All-Star на стадионот Вембли во Лондон. Актуелниот британски крал и сегашниот принц од Велс, славната пејачка се запознала во деведесетите на хуманитарната вечера организирана од него, на која гости биле членовите на екипата на филмот „Златно око“, за кој Тина отпеа уште еден голем хит.

Во оддавањето почит за Тина Тарнер беше напрвено со песна која ја обожаваше и принцезата Дијана.

„Една од песните на која се сеќавам цело ова време, а во која потајно уживам и денес е „Најдоброто“ од Тина Тарнер“, додека седев на задното седиште во автомобилот и додека се пушташе таа песна, тоа беше вистинско семејство во моментот. И мајка ми ја пееше таа песна на сиот глас. Дури и нашиот телохранител, кој повремено го земавме со себе, го пееше тој хит. Пеевме и слушавме музика додека не влезе во училиште“, изјави принцот од Велс и истакна дека култниот хит секогаш го потсетува на мајка му и тие моменти.

Поврзани новости