Бајруш Сејдиу привремено ослободен поради нарушено здравје

by fokus 17:34
17:34

Денеска на пладне, од затворот во Штип, дома  за Куманово си замина Бајруш Сејдиу, кој повеќе од шест години е во затвор за перење пари, насилство, злосторничко здружување и фалсификување, објави Канал 77.

Сејдиу е пуштен по молба за прекин на казната, а со дозвола на директорот на Управата за извршување санкции, потврди за Канал 77, директорот на затворот во Штип, Мики Тодоров. Сејдиу доби привремен отпуст до четврти октомври.

- Advertising -

Како што дознава Канал 77, привремениот прекин е од медицински причини.

Бајруш Сејдиу е осуден на казна затвор од 12 години. Во придружба на полицијата често беше носен на прегледи и интервенција во Клиничката болница во Штип.

Поврзани новости