Бајден планира да продава нафта од стратешките резерви

by Fokus

Администрацијата на Џо Бајден планира да продава нафта од стратешките нафтени резерви во обид да ги намали цените на горивата пред изборите за Конгресот следниот месец, тврдат добро упатени извори, јавија дел од британските медиуми.

Со продажбата, на пазарот ќе отидат останатите 14 милиони барели од претходно најавените од Бајден и досега најголемото земање од резервите во вкупна количина од 180 милиони барели, што започна во мај.

Администрацијата разговарала и со нафтените компании за продажба на дополнителни 26 милиони барели, нешто што е овластено од Конгресот, за фискалната 2023 година што започна на 1 октомври.

Одделот за енергетика најверојатно ќе објави дополнителни детали за можните откупи на нафта, што ја одразува желбата на Белата куќа да се бори и против растечките цени на пумпите, истовремено поддржувајќи го домашното истражување и производство.

Зголемените малопродажни цени на бензинот предизвика зголемена инфлацијата до највисоко ниво во изминатите децении. Тоа претставува ризик за Бајден и неговите сопартијци од Демократската партија пред изборите на 8 ноември, кога тие ќе се обидат да ја задржат контролата в Конгресот.

Поврзани новости