Бајден: Не ги нарекувајте демонстранти, тие беа насилна толпа, востаници, домашни терористи

by fokus 20:19
20:19

Трамп почна „целосен напад“ врз демократските институции во државата, нагласи денеска новоизбраниот американски претседател Џо Бајден.

Тој ги нарече демонстрациите пред Капитол еден од „најцрните денови“ во историјата на САД.

- Advertisements -

– Не се осмелувајте да ги нарекувате демонстранти. Тие беа насилна толпа. Востаници. Домашни терористи. Тоа е во основата. Толку едноставно, нагласи Бајден.

President-elect Biden on the people who stormed the U.S. Capitol:

“Don’t dare call them protesters. They were a riotous mob. Insurrectionists. Domestic terrorists. It’s that basic. It’s that simple.” pic.twitter.com/8i29FapMqY

— NBC News (@NBCNews) January 7, 2021

 

Поврзани новости